Akce Čisté zuby

...aneb kartáčkem proti teroru

V oblasti mezinárodní bezpečnosti a boji proti teroru dochází právě ke skryté revoluci. Budou se měnit standardy pro identifikaci osob... Více v naší exkluzivní reportáži...

V boji proti terorismu došlo k výraznému pokroku. Čeští Bezpečnostní experti přišli na způsob, jak zefektivnit identifikaci mezinárodně hledaných teroristů analýzou defektů vnikajících u zubních kartáčků po dlouhodobém používání. Chystané změny v bezpečnostní politice se budou týkat patrně všech. Čistit zuby si prostě musíme... všichni.

Nová metoda je až překvapivě jednoduchá. "Neexistují na světě dva jedinci, kteří by měli po dlouhodobém používání na svých zubních kartáčcích stejný defekt čistících chlupů," svěřuje se s novým objevem tiskový mluvčí BIS Jiří Bezzubý, a odkazuje se na statistické výzkumy Gallupova mezinárodního statistického úřadu, který do výzkumu individuálních zubních otisků na kartáčcích investoval několik miliard dolarů. "Pradvěpodobně brzy dojde ke změnám v zabezpečení letišť a v procedurách identifikace osob zadržených policií."

Dle všeho to vypadá, že budoucí vývoj je celkem jasný. Oproti daktyloskopii má nová metoda mnoho výhod. Především je praxe čistění zubů mezi obyčejnými smrtelníky mnohem rozšířenější než například snímání otisků prstů, což je výhodné bereme-li v potaz případné protesty všelikých ochránců lidských, zvířecích a feministických práv. Dále pak k identifikaci postačí samotný zubní kartáček, není potřeba provádět složité snímání otisků prstů.

Ač ještě v plenkách, má nový systém do budoucna skvělé vyhlídky. "Zvažujeme možnost, kdy do každého vyrobeného zubního kartáčku bude implantován mikroskopický vysílač, který bude schopen odesílat nám k analýze data a návyky člověka, který si s daným kartáčkem zuby čistí. Je to skutečně revoluční myšlenka, krádeže identity budou prakticky vyloučeny, protože neznám člověka, který by si čistil zuby cizím zubním kartáčkem." Tímto způsobem budou také bezpečnostní složky informovány o jakékoli změně v čistících návycích každého z nás. "Chceme tím odradit případné hledané osoby, které by měly v úmyslu čistit si zuby například druhou rukou či příliš často měnit čistící návyky a techniky. Systém bude schopen spolehlivě podobné pokusy identifikovat. Takové jednání bude podezřelé a daného jedince pak prověříme. Podezřelým se stane i člověk, který si v důsledku nových nezbytných opatření zcela odmítne zuby čistit."

Nová metoda však má i svá úskalí. Nikdo nemá zatím představu, jak se budou řešit případy lidí, kteří si skutečně zuby nečistí a dále pak případy těch, kteří žádné zuby nemají. Dalším problémem se pak stává doba vzniku jednoznačně identifikovatelného otisku, která se při běžném používání pohybuje v řádech týdnů. "Je velice nepravděpodobné, že se nám podaří přesvědčit veřejnost o novém bezpečnostním konceptu v případě, že budou lidé nuceni si před odletem v čistit v letištní hale zuby po několik týdnů, aby pak dostali povolení k odletu. Byla by to pravděpodobně velmi tvrdá rána i pro samotnou leteckou dopravu."

Ve způsobu řešení daných problémů se přednání hned několik světových společností. Firma Oral zareagovala jako první s tím, že přislíbila dodat během dvou měsíců na trh nový typ kartáčku Oral SE Xtra!, u kterého by se hledaný defekt měl objevit již při prvním použití. "Jsme nabídkou firmy Oral skutečně potěšeni," raduje se Bezzubý, "s takovýmto přístupem budeme moci již brzy naplno rozjet akci Čisté zuby."

Čisté zuby je kódové jméno pro globální zavedení nového systému. Počítá se s tím, že například při vydávání identifikačních dokladů, celních kontrolách a na před odletem na letištích budou lidé požádáni, aby si před vyřízením žádosti či před odbavením na místě vyčistili zuby. "Jen si to představte, bezpečnost a ještě k tomu zadarmo čisté zuby! Skutečně si myslím, že veřejnost tento krok uvítá," jásá Bezzubý.

Český vynález vzbuzuje diskusi po celém světě. Řada vlád významných zemí světa zvažuje zavedení tohoto způsobu kontroly identity. Například ve Spojených státech amerických ministr obrany Donald Rumsfeld na mimořádné tiskové konferenci popřel možnost, ze by se americká vláda možností podobných opatření zabývala. Přesto však údajně po skončení tiskové konference spěchal za svým makléřem, aby v rychlosti prodal veškerá svá aktiva v ropných a stavebních společnostech a nakoupil akcie farmaceutických koncernů vyrábějících zubní pasty a kartáčky. Evropský a Americký národní vlastenecký patentový úřad pak obdržely přes 500 žádostí společnosti Microsoft nárokující si patentování různých variant implementace softwarové identifikace defektů zubních kartáčků.

Současný stav připomíná klid před bouří. Předpokládá se, že jakmile bude rozhodnuto a akcie kartáčkáren a pastáren vyletí prudce vzhůru, čeká nás mnoho dramatických změn. Než se tak stane a čištění zubů se jednou pro vždy stane státem kontrolovaným sektorem, pojďme se podívat na konkrétní příklady defektů na zubních kartáčcích slavných osobností.


Steve Ballmer


Anonymní příznivce Českých drah


Elvis Presley


Bezhlavý rytíř


John F. Kennedy


Václav Klaus


Monika Lewinski


Poslední Mohykán


Jiří Paroubek


Rumcajs


Usáma bin Ládin

Komentáře

Comments powered by Disqus