BZFlag

Bzzz...

Hra BZFlag (Battle Zone Flag) je jednoduchá. Jste v jakémsi "tanku", jehož pohyb ovládáte pouze myší a klávesou pro skok. Ano, v BZFlag tank může i skákat a tato skutečnost přináší hře ne nevýrazný taktický element (a evidentně si hra nehraje na reálnou simulaci čehokoli). Klávesa pro skok je standardně TAB, možná doporučuji přemapovat na mezerník (či kamkoli jinam, jak jste zvyklí z jiných her).

Stažení

Hra je zdarma k dispozici ke stažení na http://www.bzflag.org/downloads/. Anglická verze "intra" do hry je k dispozici zde.

Základní koncept hry

Cílem hry je likvidace ostatních tanků a sranda, která z toho plyne. Tanky v barvě vašeho týmu jsou vašimi spojenci a není radno na ně útočit, sestřelení týmového hráče zaplatíte vlastní destrukcí, oslím hýkáním a výstrahou. To neplatí pro tanky týmu Rogue, kteří mohou likvidovat koho chtějí (je to něco jako "anarchistický tým", ať už ten protimluv znamená cokoli). Hra má další i mody — týmový boj o vlajky, rabbit chase (jejich smysl snadno odhadnete).

V mapě jsou většinou náhodně rozmístěny všelijaké vlajky, které mění vlastnosti tanku. Po přejetí vlajky ji váš tank "sebere", můžete ji ale kdykoli zase odhodit (pokud se nejedná o "škodlivou" vlajku), standardně prostředním myšítkem. Vlajky vám dávají specifické výhody a výrazně tak prohlubují komplexitu celé hry. Pokud ještě vlajky neznáte, pak to, co dělá vlajka, kterou právě vezete si můžete zobrazit/skrýt klávesou F, seznam všech vlajek s popisem vlastností pak tady.

Výstřelem (levé myšítko) emitujete barevný projektil, který je vidět na radaru. Počet střel, které můžete naráz vystřelit závisí na nastavení serveru. Po každém výstřelu "komora" asi 5 vteřin znovu nabíjí, poté můžete pálit nanovo. Střelivo je celkově neomezené, omezení jste pouze dobou nabíjení před dalším výstřelem. Tank je zničen po jenom zásahu, bez ohledu na typ projektilu.

Poznámka: tank střílí a kouká pouze rovně, koukání "nahoru" a "dolu" neumí.

Doporučená nastavení v menu Options

Pro úplné nováčky zde ke hře BZFlag uvádím několik základních tipů, které pomohou vašemu prvnímu hernímu zážitku. Jsou popisovány pro anglický překlad hry, který je po spuštění nastaven jako výchozí. Nastavení jazyka lze přepnout na češtinu v menu GUI Settings — Locale

Input Settings — Confine Mouse: MotionBox. "Uvězní" kurzor myši ve čtverci, v němž pozice myši určuje vaši rychlost vpřed/vzad a otáčení vlevo/vpravo. Nehrozí tedy, že vám myš ujede někam pryč ke kraji obrazovky a tank se pak hůře dostává pod kontrolu.

Display Settings — Lighting: Off. Vypne dynamické osvětlování. Za malou ztrátu grafických efektů (osvětlení budov a prostoru) získáte ohromnou přehlednost a lepší viditelnost, zvláště pak v nočních časech. Hra respektuje denní dobu a tedy, pokud hrajete v noci, je i v mapě noc (čas lze po připojení posunout, pochopitělně jen pro vás, klávesami +/-). Doporučuji při tomto nastavení po připojení čas podržením klávesy +/- posunout, až bude obloha temná — méně pak vizuálně ruší a je možné se lépe koncentrovat na to, co se děje "na zemi".

Input Settings — Mouse Box Size. Nastavuje velikost "čtverce" ve středu obrazovky, v němž poloha kurzoru myši určuje rychlost pohybu vpřed/vzad a otáčení vlevo/vpravo. Větší hodnota je vhodná pro případ, že máte moc citlivou myš a špatně se vám provádí jemné pohyby — například když se vám nedaří tank zastavit umístěním kurzoru do centrálního malého čtverečku. Menší hodnota je zase vhodná pro lepší vizuální kontrolu střelby a rychlou manipulovatelnost. Nastavte/změňte dle individuální potřeby.

GUI Settings — Radar & Panel Size. Nastavte zpočátku tak, aby box s radarem a výpisem konzole byl těsně pod horizontem. Velikost radaru oceníte prakticky ihned.

GUI Settings — Radar Shot Line: Leading. U střel na radaru uvidíte jejich směřování čárkou ve směru jejich pohybu (standardně je tato směrem nazpět, což zhoršuje predikci).

GUI Settings — Radar Shot Length. Doporučuji nastavit na maximum*. Velmi pomáhá včas predikovat, kam střela letí a jestli je v kolizním kurzu.

Základní tipy

Neskákejte pokud to není nevyhnutelné. Po výskoku je tank neovladatelný a stáváte se snadným cílem.

Používejte radar a to téměř neustále. Zvykněte si dynamicky přepínat mezi detailem radaru klávesami 1 2 3 a neustále jej alespoň po očku kontrolovat, abyste věděli, co se dějě mimo vaše zorné pole. Protože se většinou střely odráží od stěn, je radar nejdůležitější pomůckou k přežití. 1 je pro boj zblízka, 2 a 3 pro celkový přehled. Radar možno skrýt/zobrazit klávesou Q.

!!!POZOR!!! Ti, co používají primárně ČESKOU KLÁVESNICI musí po spuštění hry přepnout na ANGLICKOU, jinak klávesy 1 2 3 reagují pouze přes SHIFT (bez něj jsou to +, ě a š, se kterými hra moc ideálně nespolupracuje). Na Windows bývá zkratka pro přepnutí klávesnice klasicky ALT-SHIFT.

Konzoli s výpisem zpráv a oznámení je možné skrýt/zobrazit klávesou W. Stránkovat výpisem nahoru a dolu je možné přes PageUp a PageDown.

Používejte pravé tlačítko, po jehož stisku se vám vypíše jméno tanku, který je nejblíže středu zorného pole a zároveň vlajka, kterou veze — získáte tak klíčové informace pro volbu taktiky boje. Poznámka: pokud vezete vlajku "Guided Missile", pak pravé tlačítko zaměří tank, na který se díváte — pokud se skrývá z překážkou, doporučuje se nejprve vystřelit (např. trochu stranou) a zaměřit ji na tank až v okamžiku, kdy jej má (ta střela) v přímé "viditelnosti".

Sledujte skóre. To je výhodné hlavně proto, že za jménem hráče se zobrazuje zkratka vlajky, kterou má jeho tank. Některé vlajky například tank skryjí z radaru (Stealth) a pohled na skóre, kde za jménem protihráče vidíme "ST", je často jediným způsobem, jak si včas začít hlídat záda (plati pochopitelně i pro ostatní vlajky). Skóre se standardně zobrazuje/skrývá klávesou S.

Před řízenou střelou (Guided Missile) je nejlépe bránit se jízdou kolmo na její pohyb ;-).

Vlajka Laser funguje dobře v kombinaci s dalekohledem* (zoom), standardně na **klávese B*.

Posílání zpráv ostatním je standardně přes klávesy N (všem), M (tým), čárka (tomu, koho jste naposledy neutralizovali či kdo naposledy neutralizoval vás) a tečka (konkrétnímu hráči, šipka vlevo/vpravo mění jména).

Na zbytek triků přijdete brzy sami ;-), v zásadě ale pro hru potřebujete jen myš, klávesy 1, 2, 3 a skok (TAB/mezerník).

Vylepšené textury

Výchozí textury tanků a prostředí jsou poněkud nevýrazné.  Textury je možné pochopitelně upravit. Ty, které sám používám můžete stáhnout zde — textury tanků jsou mnohem světlejší a křiklavější, zdi a zem tmavší, textura tanků teamu Rogue byla změněna ze šedé na žlutou.  Instalace je prostá — rozbalte textury na místo původních (na *nixech v /usr/share/games/bzflag/).

Servery na snílkovi

Na snílkovi je aktuálně spuštěna 1 mapa na standaraním portu:

  • snilek.cz:5154