Rušme si Skype, s láskou...

Aktualizace 19.7.2015:
Asi proto, že i v pekle se občas ochladí, tak se vývojoví kádři ve společnosti Skype rozhodli pro implementaci webového klienta, který má časem plnohodnotně implementovat otevřený webový protokol WebRTC. Centralizace a šmírování sice zůstává, ale podpora otevřených webových technologií i možnost používat pro komunikaci přes Skype vlastního jabber klienta bez nutnosti Skype na vlastní počítač instalovat (díky skype transportu na jabbim.cz) dělá i peklo trošku snesitelnějším...

— snílek


Pokud čtete tyto řádky, je možná již víte, že jste na mne ztratili spojení přes síť Skype. Není to žádná chyba či omyl, natož pak na vaší straně. Týká se totiž vás všech, mých milých Skype kontaktů. Tu poslední a jedinou funkční verzi Skypu jsem si nainstaloval na svůj počítač jen kvůli vám a jen s jedním jediným záměrem. Abych vás všechny vymazal. Proto, že vás mám rád. Proto, že mi na vás záleží.

Všichni to přece víme. Skype je centralizovaná služba. Vlastní ji jedna společnost, kterou je dnes Microsoft, která rozhoduje o tom, jak tato služba bude vypadat, jaké bude, či spíše nebude, její zabezpečení. Rozhoduje o tom, co program, který si nainstalujete, bude na vašem počítači dělat — a že toho dělá poměrně hodně nad rámec toho, k čemu jej používáme. Pochopitelně vám také určuje, jaký program pro komunikaci s ostatními smíte použít. Rozhoduje dokonce o tom, že i když byste moc a moc chtěli, tak pro ono skvělé skypování nemůžete použít žádný jiný program, ani kdybyste to uměli a rozhodli se jej celý na své vlastní náklady vyrobit, protože před námi jednoduše tají, jak celá sít funguje — komunikační protokol je tajný. Pochopitelně nad tím mávneme rukou — nejsme přece tak důležití, hlavně, že je to jednoduché, hlavně že to funguje.

Není to absurdní? Používáme ke vzájemné komunikaci službu, u níž je nám zakázáno vědět, jak funguje. Dali nám magickou pilulku, o níž nikdo nesmí vědět, co s námi vlastně dělá. Přesto nabírá na popularitě — protože zabírá. Dostali jsme pohodlnou službu. Zdarma. A vyměnili za ni naši svobodu a soukromí. Také zdarma.

Celé to pochopitelně stojí na argumentu: "Přece, pokud chceme komunikovat s ostatními, tak to musíme používat a pokud nechceme být odříznutí od našich nejbližších, tak se s tím musíme prostě smířit." Nebo: "Používají to dnes všichni." K tomu lze jen dodat: tohle je přesně ona ztráta svobody. Nejen, že na svých počítačích trpíme v podstatě univerzální backdoor a přeplácaný pologramotný program. Klesli jsme se dokonce natolik, že máme pocit, že komunikace s ostatními automaticky znamená, že to smíme dělat jen tak, jak nám to Microsoft dovolí a jen pokud mu dovolíme na nás dohlížet. To jsme všichni tak hloupí, že se nedokážeme veřejně domluvit na něčem lepším? To jsme tak líní, že nám nezáleží na naší vlastní svobodě a našem soukromí? Možná, že ano, když asi nejčastějším argumentem, který sněhovou kouli nesvobody pomáhá nabalovat je: "Proč bych měl používat něco, co nikdo z mého okolí (už) nepoužívá?" Není to možná proto, že každý z nás, jednotlivě, se při volbě mezi pohodlím a svobodou rozhodl pro pohodlí, přestože mohl jinak? Pokud to šlo tam, jde to také zpátky. A zvolit jinou cestu.

Ke komunikaci s ostatními nepotřebujete Skype. Existují zcela otevřené, transparentní a ověřené komunikační protokoly, které dovolují nám, uživatelům, mít naši komunikaci pod naší kontrolou a použít k tomu program, který my uznáme k tomu vhodným a o němž se sami můžeme přesvědčit, že nedělá něco, co by se nám nelíbilo. Není v tom žádná magie, jediné, co k tomu stačí je, abychom věděli, jak celý proces funguje — aby nebyl tajný.

Jedním z takových protokolů je XMPP, známý též jako Jabber a hojně používaný, hlavně mezi ajťáky. Jedná se o decentralizovanou síť se stovkami veřejných serverů po celém světě a desítkami kvalitních klientů pro všechny platformy. Dokonce dovoluje komunikaci s množstvím ostatních sítí, včetně dnes upadajícího ICQ. Mnoho veřejných serverů je ryze českých. Všechny tyto servery pochopitelně dovolují vzájemnou komunikaci. A pokud to umíte, můžete si zřídit svůj vlastní.

Ano, je možná to o maličko více práce. Možná je i nutné něco málo, maličko více vědět. Možná, že si s někým bez Skypu budete muset jen posílat emaily. Možná budete muset chvíli používat programy dva, než bude dostatek vašich přátel schopno učinit stejný krok. Ale ta svoboda, jejíž ztráty si bohužel často nejsme schopni ani všimnout, za to přece stojí. K tomu, abychom byli v kontaktu s těmi, na kterých nám záleží nepotřebujeme Velkého bratra. Jsme svobodní lidé a proto to dokážeme i bez jeho pomoci.

Pokud vám na sobě a na ostatních záleží, nejlepší, co můžete pro sebe a své okolí udělat, je vymazat se navzájem. Pomaloučku a polehoučku... si rušte svůj Skype. Začněte třeba vymazáním těch, na kterým vám záleží nejvíce. Smazat celý svůj účet naráz bohužel nemůžeme. To nám není dovoleno.

— snílek (jabber ID: mister@jabber.cz)

PS: dávám tímto svolení k neomezenému šíření, kopírování a přebírání tohoto textu v zájmu jeho účelu.

PPS: pokud chcete a nevíte, kde začít, zkuste to třeba zde.

Komentáře

Comments powered by Disqus